
Végre itt a spárgaszezon! Ugye rendszeresen fogyasztotok ebből a szuper egészséges, hisztaminmentes zöldségből? Grillezhetjük, főzhetjük, párolhatjuk… és bár a baconbe csavart változatot a hisztamin diétában hanyagolnunk kell, de így is nagyon finom ételeket készíthetünk vele, amiből most az egyik kedvencemet, a spárgás rizottót hoztam el Nektek.
A recept előtt néhány szó a spárgáról. A spárga rendkívül gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban: kiemelkedő a C, E, A, K és B-vitamin tartalma, emellett tartalmaz például kalciumot, vasat, káliumot, foszfort, és fontos nyomelemeket is. Lúgosító, gyulladáscsökkentő hatású zöldség, mely tisztítja a vesét, és hatékony vízhajtó is. Ezentúl könnyen emészthető és kalóriaszegény is, na és mindezek mellett még az íze is isteni! 🙂 Nem tudom miért, de én sosem ettem spárgát korábban, de ilyen előnyökkel jár ez a sok ételérzékenység: új egészséges és finom zöldségeket fedezhetünk fel és építhetjük be az étrendünkbe!
Recept
Hozzávalók
- 250 g zöld spárga
- 1 nagy sárgarépa
- 1 fej fehérhagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 150 ml rizottó rizs
- 1 dl hisztaminszegény fehérbor (kezdő diétában helyettesítsük alaplével)
- 5 dl zöldség alaplé
- só, kurkuma
- friss petrezselyem, bazsalikom
- opcionális: 2 ek gluténmentes sörélesztőpehely (hisztaminérzékenyek óvatosan teszteljék egyéni toleranciájukat!)
- 1 dl kókusztejszín
- 1-2 ek kókuszolaj (vagy kacsazsír) a sütéshez
Elkészítés
- Vágjuk le a spárga fás végeit és óvatosan tisztítsuk meg a “pikkelyektől”. Vágjuk le a fejeket, a szárakat pedig hosszában vágjuk ketté, majd vágjuk félbe keresztben is, hogy könnyebben kezelhető legyen. Aprítsuk fel a fehérhagymár és pucoljuk meg a fokhagymát. (Ha nem tolerálod a fokhagymát, nyugodtan hagyd ki.) A répát pucoljuk meg és nagylyukú reszelnőn lereszeljük.
- Kevés kókuszolajon kicsit pirítsuk meg a spárgát majd szedjük ki a lábasból, és pirítsuk le benne a felaprózott fehérhagymát. Amikor majdnem kész, nyomjuk bele a fokhagymákat.
- Adjuk hozzá a rizst, és pirítsuk rövid ideig, majd öntsük rá a fehérbort, és főzzük el róla.
- Ezután kezdődhet a türlemjáték: az alaplevet merőkanalanként adjuk hozzá a rizshez, mindig akkor, amikor már szinte az egészet felszívja. Folyamatos felügyeletet, gyakori kevergetést igényel a folyamat! Ügyeljünk rá, hogy az alaplé szobahőmérsékletű/langyos legyen.
- Az első adag alaplével már hozzá is adhatjuk a lereszelt répát. Sózzuk, és (amennyiben az alaplevünkben nem volt) adjuk hozzá kevés kurkumát is.
- Közben aprítsuk fel a friss bazsalikomot és petrezselymet. Az utolsó adag alaplével adjunk hozzá a sörélesztőpelyhet, a friss zöldfűszereket, és a lepirított spárgát is. (Néhány spárgafejet rakjunk félre a mutatósabb tálaláshoz..)
- Végül öntsünk hozzá 1 dl kókusztejszínt, és 1-2 percet ezzel is forraljuk, majd még 2 prcig lefedve hagyjuk állni.
- Tálaljuk magában, vagy akár egy kevés sörélesztőpehellyel / reszelt növényi sajttal megszórva.
Nagyon finom ízes, krémes állagú rizottót kapunk. Bátran kínáljatok vele nem ételérzékenyeket is, nem fognak csalódni! Ahogy fentebb írtam is, a fehérbort helyettesíthetitek alaplével, úgy is finom lesz, de meg kell mondjam, az adja meg neki azt az ízt, amitől tökéletes lesz a rizottó, és ami miatt simán 2 tányérral is megeszek belőle egyszerre… 🙂 Az alaplé is helyettesíthető vízzel, egyébként szerintem 1 dl bor+ 5 dl víz kombóval is nagyon fini, de persze az igazi az alaplével! Remélem, Nektek is ízleni fog!
